ERÜ Duyuru Rehber
Ana Sayfa Genel Bilgiler Kampüste Yaşam Eğitim - Öğretim Fakülte Bölümler Rektör Mesaj
Safiye Çıkrıkçıoğlu Meslek Yüksekokulu

http://scmyo.erciyes.edu.tr Erciyes Üniversitesi Safiye Çıkrıkçıoğlu Meslek Yüksekokulu 38039 Melikgazi
Tel : 0.352. 437 52 77
Fax : 0.352. 437 13 83
E- Mail : scmyo@erciyes.edu.tr

Yüksekokulumuz, Kocasinan Meslek Yüksekokulu adıyla 1990–1991 öğretim yılında Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı programıyla Tıp Fakültesi binalarında eğitime başlamıştır. Kocasinan Meslek Yüksekokulu adı, 12.01.1996 tarih ve 96.005.018 nolu Senato Kararıyla Safiye Çıkrıkçıoğlu Meslek Yüksekokulu olarak değiştirilmiştir. Kayserili hayırsever iş adamları Mustafa, Mehmet ve Hasan Çıkrıkçıoğlu kardeşlerin anneleri merhum Safiye Çıkrıkçıoğlu adına yaptırdıkları yeni binada 1998 yılından beri eğitime devam edilmektedir.
Neden Safiye Çıkrıkçıoğlu Meslek Yüksekokulu?
Yüksekokulumuzdan önlisans mezunu olarak ayrılan öğrencilerimize ülkemizde, veteriner hekim, gıda mühendisi ve ziraat mühendisi ile işçi arasında ara eleman olarak ihtiyaç duyulmakta ve bu durum da öğrencilerimizin iş bulabilmelerini kolaylaştırmaktadır. Öğretim sürelerinin kısalığı, öğrencilerin hayata kısa sürede atılmaları için bir avantajdır. Yoğun olarak uygulamalı müfredatların tercih edildiği yüksekokulumuzda, öğrencilerin uygulama yapabileceği arazi, tesis, laboratuar, alet, ekipman ve canlı hayvan bulunmaktadır. İki yılık öğrenimlerini pratik uygulamalar ile tamamlayan öğrencilerimiz hayata atıldıklarında özgüveni oluşmuş bireyler olarak toplumda yer almaktadırlar.
Öğrenim Süresi
Yüksekokulumuzda bulunan programların öğrenim süresi 2 (iki) yıldır.
Bölümlerimiz Programlarımız
Yüksekokulumuzda 3 (üç) bölüm bünyesinde 4 (dört) tane normal öğretim veren, 2 (iki) tane de ikinci öğretim programımız (Laborant ve Veteriner Sağlık ile Gıda Teknolojisi) bulunmaktadır.
• GIDA İŞLEME BÖLÜMÜ
Gıda Teknolojisi Programı: Gıda sanayinin değişik alanlarında (et ve süt mamulleri, tahıl teknolojisi, meyve sebze teknolojisi vb.) üretimin her aşaması ile satış ve pazarlamada da görev alabilecek ara elemanlar yetiştirmek amaçlanmıştır.
• BİTKİSEL VE HAYVANSAL ÜRETİM BÖLÜMÜ
Bahçe Tarımı Programı: Bağ, bahçe ve tarla bitkilerinin yetiştirilmesi ve bakımı ile bunlarda görülebilecek tarımsal ve zararlı hastalıklar ile mücadele metotları, toprak ve tarımsal mekânizasyon gibi konularda bilgi ve tecrübe temin etmek, seracılık, meyvecilik, mantarcılık, sebzecilik gibi konularda teorik ve pratik bilgiler vermektedir.

Organik Tarım Programı: Organik ürünlere talebi artırmak, sağlıklı ve kaliteli organik ürünler üretmek, bitkisel, hayvansal ve su ürünlerinin organik tarım metoduna uygun bir şekilde üretilmesi, işlenmesi, ambalajlanması, etiketlenmesi, depolanması ve pazarlanması konularında teorik ve uygulamalı eğitim vermektedir.
• VETERİNERLİK BÖLÜMÜ
Laborant ve Veteriner Sağlık Programı: Bu programdan mezun olan öğrencilerimiz Türkiye ekonomisinde önemli bir yere sahip olan hayvancılık sektöründe ara eleman olarak çalışabilmektedir. Bu programda öğrencilere evcil hayvan hastalıkları, suni tohumlama, laboratuar teknikleri, yem bilgisi, sürü idaresi gibi konularda dersler verilmektedir. Programın amacı; hayvancılık sektöründe nitelikli eleman yetiştirmektir. 

Sahip Olduğumuz İmkânlar
Yüksekokulumuz kampus içerisinde 4000 metrekarelik kapalı alanda üç katlı olarak inşa edilmiş kendine ait binada eğitim ve öğretime devam etmektedir. Yüksekokulumuzun binası her türlü ihtiyaca cevap verebilecek kapasitededir. Bina içerisinde öğrenci uygulamalarına yönelik yeterli donanım bulunmaktadır. Yüksekokulumuzda Gıda Teknolojisi Araştırma ve Pilot Uygulama Merkezi, Yeşil Mahalle Araştırma ve Uygulama Merkezi, Yavaş Tarımsal Mekânizasyon ve Uygulama Merkezi, kampus içi Organik Tarım Araştırma ve Uygulama Merkezi ve yine kampus içinde Bahçe Ziraatı Araştırma ve Uygulama Merkezi olmak üzere 5 (beş) farklı uygulama alanımız bulunmaktadır. Bu uygulama merkezlerinde 80 adet büyük baş ve 120 adet küçükbaş hayvan bulunmaktadır. Ayrıca peynir, yoğurt ve dondurma üretiminin yanı sıra domates, salatalık, mısır, arpa, triticale, patates vb. yetiştiriciliğinde kullanılan tüm tarımsal alet ve ekipmanlar mevcuttur. Ayrıca bodur elma bahçesi ve sera tesis edilmiştir. Bilimsel araştırmaları ve öğrenci uygulamalarını desteklemek amacıyla kurulan Döner Sermaye İşletmesi 1992 yılından beri faaliyet göstermektedir.

Akademik Kadromuz
Meslek Yüksekokulumuzda 1 Profesör, 5 Yrd. Doç. Dr. ve 6 Öğr. Görevlisi bulunmaktadır.

Faydalı Linkler

  Erü Fotoğraf Galerisi
  Erü Tv Radyo Video
  Bize Yazın
     

 

   
 

Ana Sayfa

Genel Bilgiler Kampüste Yaşam Eğitim - Öğretim Fakülte Bölümler Rektör Mesaj
 
© Erciyes Üniversitesi 38039 Melikgazi / KAYSERİ Tel: +90 352 207 66 66 Fax: +90 352 437 49 31 webadmin@erciyes.edu.tr