ERÜ Duyuru Rehber
Ana Sayfa Genel Bilgiler Kampüste Yaşam Eğitim - Öğretim Fakülte Bölümler Rektör Mesaj
İlahiyat Fakültesi


http://ilahiyat.erciyes.edu.tr  Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 38039 Melikgazi Tel : 0.352. 437 49 24
Fax : 0.352. 437 42 00
E- Mail : mfdekanlik@erciyes.edu.tr

16 Aralık 1965 tarihinde Yüksek İslam Enstitüsü adıyla Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak açılan ve öğretim süresi dört yıl olan yüksek okulumuz bu ad ve statü ile 17 yıl eğitim-öğretime devam etmiştir. 20 Temmuz 1982 tarih ve 41 Sayılı Kanun Hükmündeki Kararname ile İlahiyat Fakültesi’ne dönüştürülerek Erciyes Üniversitesi’ne bağlanmıştır. Kuruluşu aşamasında, Kayserili hayırseverlerimizin yoğun gayretleri, maddî ve manevî katkılarıyla temin edilen 140 dönümlük bir arazi üzerine, biri lojman olmak üzere dört hizmet binası yapılmıştır. Buna, İzzet BAYRAKTAR tarafından babası adına yaptırılan ve 1998 yılında hizmete açılan H. MEHMET BAYRAKTAR Hizmet Binası ilave edilmiştir. Fakültemizin şu anda 12.000 metrekarelik kapalı alanı bulunmaktadır.

Neden İlahiyat Fakültesi?
46 yıllık eğitim-öğretim birikimine sahip olan fakültemizde, alanlarında uzman ve deneyimli öğretim elemanları ve yeterli fiziki sosyo-kültürel ve teknolojik imkânlarıyla nitelikli bir eğitimöğretim imkânı sunulmaktadır.

Öğretim Anlayışı ve Sorumluluklarımız.
Öğrencilerimizi İslam dininin öğretimi yanında dinin felsefi, tarihî, sosyolojik ve psikolojik bağlamları ile ilişkisi içinde algılanmasını sağlamak, bu çerçevede farklı din mensupları ile diyaloğa açık olmak ve toplumun huzur ve mutluluk içinde yaşamasına katkıda bulunmaktır.
Öğrenim Süresi
Eğitim-öğretim süresi hazırlık sınıfı hariç 4 yıldır.

Bölümlerimiz
İlahiyat Lisans Programı

Bu programda din, İslam dini ve sosyal bilimler alanlarında çeşitli dersler verilmektedir. İlahiyat lisans programıyla birlikte pedagojik formasyon eğitimini tamamlayan öğrenciler, ortaöğretim din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni ve imam hatip lisesi meslek dersleri öğretmeni olabilmektedirler. Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde çeşitli görevlerde din hizmetlerini yürütebilmektedirler. Bölümler ve Anabilim Dalları Fakültemizde üç akademik bölüm bulunmaktadır. Bölümler lisans ve lisansüstü düzeylerde eğitim faaliyetlerini, ilahiyat
alanında akademik yayın ve proje çalışmalarını yürütmektedirler.

1) Temel İslam Bilimleri Bölümü
• Tefsir Anabilim Dalı
• Hadis Anabilim Dalı
• İslam Hukuku Anabilim Dalı
• Kelam Anabilim Dalı
• İslam Mezhepleri Tarihi AD.
• Tasavvuf Anabilim Dalı
• Arap Dili ve Belağatı AD.

2) Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü
• Felsefe Tarihi Anabilim Dalı
• İslam Felsefesi Anabilim Dalı
• Din Felsefesi Anabilim Dalı
• Mantık Anabilim Dalı
• Dinler Tarihi Anabilim Dalı
• Din Sosyolojisi Anabilim Dalı
• Din Psikolojisi Anabilim Dalı
• Din Eğitimi Anabilim Dalı

3) İslam Tarihi ve Sanatları Bölümü
• İslam Tarihi Anabilim Dalı
• Türk İslam Sanatları Tarihi Anabilim Dalı
• Türk İslam Edebiyatı AD.
• Türk Din Musikisi Anabilim Dalı
Sahip Olduğumuz Imkânlar
Fakültemiz öğrencileri üniversitemizdeki spor, sağlık ve kültürel etkinliklere katılabilmekte, sunulan imkânlardan yararlanabilmektedir. Ayrıca fakültemiz kütüphanesi, konferans
salonu, bilgisayar laboratuvarı, dil laboratuvarları, internet salonu, spor tesisleri ve kantininden de yararlanabilmektedir.

Fakültenin Uluslararası Boyutu
Fakültemiz, 2010-2011 Eğitim-Öğretim yılı itibariyle 15 farklı ülkeden 80 öğrenciye hizmet vermektedir.

Yayın Faaliyetleri
• Bilimname (İlahiyat Bilimleri Araştırma Vakfı tarafından çıkartılan özel dergi)
• ERÜ İlahiyat Fakültesi Dergisi
• Arapça, İngilizce,

Fransızca ve Almanca gibi yabancı dillerde yapılacak yayınlara da yer verilecek olan bir Elektronik Dergi’nin çıkartılması da planlanmaktadır.

Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından geçtiğimiz iki yıl içerisinde çok sayıda ulusal ve uluslar arası etkinlik gerçekleştirilmiştir. Bu etkinlikler, konferanslar, paneller, sempozyumlar, seminer, tanışma, kaynaşma ve bilgilendirme toplantıları, koordinasyon toplantıları, çalıştay ve diğer törenler şeklinde gerçekleştirilmiş, öğrenciler tarafından düzenlenen çok sayıda etkinlik, öğrenci, öğretim elemanı ve idari personelin katılımıyla başarılı bir şekilde sonuçlandırılmıştır.

Hatice Bayraktar Kütüphanesi
Fakültemiz, geniş kütüphane hizmetlerine sahiptir. Açık raf, internet ve otomasyon sistemine sahip olan fakülte kütüphanesinde yaklaşık olarak 48.500 kitap bulunmaktadır. Sosyal bilimler alanında çok sayıda süreli yayını da bünyesinde bulunduran kütüphane, bu yönüyle yalnızca İlahiyat Fakültesi’ne değil, Erciyes Üniversitesi’nin diğer fakülte ve yüksek okullarına ve bilimsel faaliyet içinde bulunan araştırmacılara da hizmet vermektedir. Yıllara göre yapılan okuma ve ödünç kitap alma istatistikleri, kütüphaneden İlahiyat Fakültesi dışında özellikle Sosyal Bilimler Enstitüsü, Fen Edebiyat Fakültesi ile diğer sosyal bilimler alanındaki öğrenci ve akademisyenlerinin de yararlandıklarını göstermiştir. Hatice Bayraktar Kütüphanesi’nden 1874 kayıtlı üye ayda ortalama 2550 kitabı ödünç almakta ve yaklaşık olarak 23.500 kişi yararlanmaktadır.

Akademik Kadromuz
Fakültemizde 19 profesör, 15 doçent, 18 yardımcı doçent, 4 öğretim görevlisi, 10 araştırma görevlisi, 2 okutman ve 1 uzman bulunmaktadır.

Faydalı Linkler

  Erü Fotoğraf Galerisi
  Erü Tv Radyo Video
  Bize Yazın
     

 

   
 

Ana Sayfa

Genel Bilgiler Kampüste Yaşam Eğitim - Öğretim Fakülte Bölümler Rektör Mesaj
 
© Erciyes Üniversitesi 38039 Melikgazi / KAYSERİ Tel: +90 352 207 66 66 Fax: +90 352 437 49 31 webadmin@erciyes.edu.tr